Mobilní telefonování ve Velké Británii

Můj mobilní operátor tragicky zdražil:) a tak srovnávám konkurenci.
Můj současný tarif je od GiffGaffu, taková komunitní neobvyklost místního O2. Služba pro mladé a nadšené pokrokové lidi, všechno je online, nějaké telefonování se zákaznickou linkou neexistuje, zeptáte se online ve fóru. Toho se neděste, to je plus. Tady totiž podporu nepotřebujete.
GiffGaff je relativně hodně oblíbený, navíc nabízí uživatelům, aby distribuovali jeho karty svým známým, karty vám zašle zdarma na vaši adresu (ve Velké Británii) a při prvním nabití každé z nich dostáváte jak vy, tak váš známý, bonus 5 liber.
Od předplacené karty, se kterou jsem se do UK už přistěhovala, (protože ji lze, s trochou úsilí, koupit i mimo UK) jsem se už dávno rozloučila, a přešla na Goodybag. To není tarif jak ho známe z Česka, ale měsíční opakovaná platba, za kterou dostávám smluvenou službu. Mám tu nejlacinější, donedávna za 5 liber (asi 145 Kč) to bylo 500 MB dat, 150 minut a 500 SMS. Krom dat to ani nevyužiju. Hovory a SMS do vlastní sítě jsou zdarma, a roaming v EU je samozřejmostí. Tedy na dovolené čerpáte svoje už předplacené minuty, data a SMS “jako doma.”
Data mi v době mimo UK většinou nestačí, ale není proč zoufat, když dojdou, můžu pokračovat z předplaceného kreditu (ten je na kartě paralelně s Goodybag “tarifem”) a nebo můžu zkrátit “minulý měsíc” a zaplatit si dalších 5 liber a začnu nový měsíc od tohoto data a pak tak pokračuju i další měsíce. Mění se tím tedy datum začátku “měsíce.”
Žádné smlouvy, žádné závazky, když něco dojde, pořád je to předplacená karta a automaticky se začne čerpat kredit. Pochopitelně předtím dojde několik SMS upozornění.
Data v době, když jsem ve Velké Británii, mi bohatě stačí, protože v každém autobuse, tramvaji, knihovně, obchodním středisku, lékařské ordinaci, škole, leckde v centru města i centrech jednotlivých městských částí, jsou wifi zdarma.

No a teď mi to darebáci zdražili na 6 liber, asi 175 Kč. Za to ale přidali minuty, takže 500 MB dat, 300 minut, 500 SMS.
Srovnávám GiffGaffí nabídky Goodybag, neomezené SMS od 8 liber, (asi 232 Kč) k tomu 500 minut a 2 GB dat.
Neomezené SMS a hovory od 10 liber (asi 290 Kč) a k tomu 3 GB dat. Vždy EU roaming “jako doma.” Data, minuty ani SMS se nepřevádějí do dalšího období.
Neomezené všechno od 25 liber (asi 725 Kč) měsíčně. S tím, že neomezených je prvních 20 GB dat (slovy: dvacet giga dat) a poté budete mezi 8 ranní a půlnocí omezení na rychlost 384 kbps. Což je rychlost 3G, takže pokud ani nemáte telefon zvládající 4G, je vám to jedno.
Na roamingu po vyčerpání 20 GB dat budete buď platit 47 pencí (to je méně než 14 Kč) za 1 MB dat, nebo můžete začít “nový měsíc” tarifu. Toto je férově zmíněno v nabídce po kliknutí, takže to víte, než si zaplatíte.
Přehled Goodybags, nezávazných tarifů od GiffGaff, které můžete kdykoli přestat platit, měnit jeden na druhý a nebo změnit jejich začátek, když vám něco dojde.

GiffGaff Goodybags, červen 2019

Poohlížím se tedy po konkurenci. Nejdřív, jak se v Británii mění operátor? Úplně jednoduše, jako v civilizované zemi. Požádáte svého operátora o vygenerování PAC, kódu pro přenos čísla.  Kód je vždy platný 30 dní. Operátor je ze zákona povinen vám ho zaslat 2 hodiny (slovy: dvě hodiny) od požádání. Ano, na to je pravidlo, které stanovil a kontroluje Ofcom, ekvivalent českého ČTÚ.
Samozřejmě to funguje automaticky, zavoláte na operátorem určené číslo a tam se promačkáte ke správné volbě přes telefonovacího robota. GiffGaff nabízí i online možnost. Je možné, že u některých poskytovatelů budete přesměrování na Retention oddělení, kde se vám změnu pokusí rozmluvit nějakou neodolatelnou nabídkou.
Od 1. července 2019 by měla být povinnost poskytovatelů nabízet možnost vyžádat si kód SMSkou.

Pak, nebo spíš předtím, si necháte si zaslat SIM kartu od operátora. Zaslání karty vám většina operátorů nabízí zdarma, ale je možné jen na území Velké Británie. Pokud si kartu musíte u některých poskytovatelů koupit, tak to u SIM only nabídek znamená, že si předplatíte první měsíc, který začne dnem, kdy kartu aktivujete.
Přenos čísla po užití PAC se vám přihodí do druhého pracovního dne, takže pozor na svátky a víkendy. Též pokud požádáte někdy později večer, je fér očekávat, že to nebude zítra, ale pozítří. Zároveň jste povinni být na území Velké Británie v den přenosu čísla.

To jsou asi všechna úskalí přenosu čísla. Vesele tedy můžete zkoušet různé operátory, jejich sítě v oblastech, kam jedete nebo se stěhujete a užívat speciální nabídky. Budete asi jediní, podle mých zkušeností většině obyvatel ta libra nebo dvě nestojí za čas strávený hledáním a přenosem čísla. Dokud nepotřebujete denně streamovat televizi přes mobil (ano, to se tady běžně dělá), neodstěhovali jste se na venkov s jedinou BTS v okolí nebo nejste na mizině a šetříte každou penci, asi si vyberete nějaký “běžný,” vám vyhovující, tarif a zůstanete u něj nějakou dobu.

Změna operátora nebo tarifu je ve Velké Británii legrace, v porovnání s mým posledním útěkem od Vodafone v Česku. Bylo to v roce 2016, trvalo to více jak měsíc, stálo mě to tři (Vodafonem ignorované) telefonáty se žádostí o kód, dvě návštěvy pobočky, a jeden nepovedený pokus špatně cvičeného pracovníka na pobočce mi můj útěk rozmluvit.
Když pochopil, že z pobočky bez kódu neodejdu, konzultoval telefonem svého nadřízeného, pak mi zkusil lhát, že už dávno kód mám. Když ani to nezabralo, následovalo jeho zmatené dvacetiminutové ťukání do terminálu, uvedené jeho drzou žádostí, ať si poodejdu dál tak, abych mu neviděla na obrazovku. Dále účinkovaly dvě SMS od operátora a ještě jeden malý pokus o lež, že ten kód (co přišel před minutou) už mám přece od minulého týdne, takže žádná omluva, všechno je přece zcela v pořádku, je nám líto, že od nás odcházíte a vůbec nechápeme proč.
(Tady si dosaďte libovolný počet vámi oblíbených, ve slušné společnosti nepublikovatelných, slov.)

Jaké jsou tedy nejlacinější nabídky měsíčních tarifů v červnu 2019 ve Velké Británii?
Různé webové stránky se můžou každý měsíc přetrhnout, aby vám srovnaly aktuální akce a tarify.  Jednu z těch přehlednějších najdete na Cable. Netvrdím, že je vyčerpávající, jediná, kompletní a směroplatná, ale některé nabídky jsem našla jen tady a nikde jinde (než u poskytovatelů samotných). Nedivte se, že jde primárně o stránku srovnávající nabídky kabelovek. Všichni velcí poskytovatelé kabelového připojení nabízejí nejen internet a televizi, ale také pevné linky a mobilní tarify.
Hledám SIM only, ekvivalent českého měsíčního tarifu. Nehledám PAYG, Pay as You Go, tedy předplacenou kartu, a nehledám ani Mobile deals, to jsou nabídky tarifů spolu s novým telefonem.

Začínáme na 3,99 librách (asi 116 Kč), od IDmobile, tedy menší operátor využívající sítě Three. Nabídka zahrnuje 500 MB dat, 500 minut a neomezené SMS. Nevyužitá data se převádějí do dalšího měsíce. Běžně za tuto cenu ID mobile nabízí jen 150 minut, takže se si jedná o nějakou letní akci. Možná se nějaký premiér… no, nic.

Druhý nejlevnější tarif, 5 liber (asi 145 Kč), opět ID mobile, 1 GB dat, 500 minut, neomezené SMS.

Další v seznamu je stejná cena jako platím teď, 6 liber, asi 175 Kč měsíčně. Krom GiffGaffu nabízí tarif v této ceně také Vodafone a Sky, což je poskytovatel Broadbandu + TV + internetu + mobilních služeb. Oba tarify jsou ale vázané na roční kontrakt. Což mě opravdu neláká.

V ceně o málo vyšší, sedm, osm, devět liber měsíčně najdete velké množství tarifů, tady je opravdu veliká konkurence. Pokud nehledáte neomezená data, v této cenové kategorii asi každý najde to svoje.
Tady si stojí za to připomenout, že minimální plat dospělého člověka (staršího 25 let) ve Velké Británii v roce 2019 je 8,21 liber, tedy asi 238 Kč na hodinu. Na nejlevnější GiffGaff tarif si vyděláte asi za 45 minut, v nejhorším.

SIM only offers, June 2019

Další zajímavá kategorie jsou neomezená data. Momentálně nejlacinější nabídka v tabulce je 11 liber měsíčně. Neomezená data, volání i SMS. Globální roaming na data, ale ne na volání ani SMS. Smlouva na 24 měsíců. Běžně je tento tarif nabízen za 22 liber, asi 638 Kč, měsíčně. Podle webu to také vypadá, že tato sleva je jen na prvních 6 měsíců, dále je to za obvyklých 22 liber. Tarif nabízí Three, jeden z velké čtyřky mobilních operátorů v UK.
Ti ostatní jsou Vodafone, O2 a EE. Všichni ostatní operátoři využívají sítě některé (nebo více) z těchto čtyř společností.

Nejlacinější neomezená data, červen 2019

Ve skutečnosti nejlacinější neomezená data bez smlouvy trvale nabízí Smarty. Data jsou neomezená, volání a SMS jsou neomezené v rámci UK. Data jedou na 3G nebo 4G síti a nedochází k omezení rychlosti. Platí se měsíčně, tedy pokud se rozhodnete odejít v půlce měsíce, zaplatíte si ho celý.

Smarty, neomezená data, červen 2019

Někteří další poskytovatelé nabízejí  neomezená data s omezením v ceně mezi 20 a 30 librami za měsíc. Většina poskytovatelů neomezená data nenabízí, ale k dispozici jsou tarify s objemy dat mezi 4-120 GB. Těch se týkají různé limity, především při roamingu, a také je omezen tethering, tedy využití vašeho mobilu jako připojovacího bodu k internetu pro ostatní zařízení.
Shrnutí a popis omezení na 4G serveru v angličtině.

Neomezená data s omezením

Tady je přehledná Wikipedí tabulka poskytovatelů mobilních služeb ve Velké Británii a sítí, které používají. Stojí za to se ujistit, že váš historický telefon při výletě do Anglie bude fungovat – síť Three neumí 2G, ale pouze 3G a 4G.
Zároveň můžete počítat s tím, že během podzimu 2019 budou všichni čtyři operátoři nabízet 5G, alespoň v některých větších městech. V Londýně, Manchesteru a dalších městech už nyní funguje 5G na sítích Vodafone a EE. Pro 5G potřebujete telefon, který tuto síť umí využít. Pak byste měli mít možnost vyzkoušet si komfort sítě, která, teoreticky, nabízí rychlost 1 – 10 Gbps. Přesnější informace o spuštění jednotlivých 5G sítí v angličtině.

Spuštění 5G v UK

Pohledem do českých novin, na stránky českých mobilních poskytovatelů a na moji výplatní pásku se ujišťuju, že si vlastně nemám na co stěžovat. Nicméně sledovat aktualizované nabídky se vyplatí třeba před dovolenou. Změnit tarif v průběhu dnů, užívat si velkého objemu nebo neomezných dat v průběhu dovolené v zahraničí a pak si zase vybrat tarif, který mi vyhovuje doma, je TAK jednoduché…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *